Son dakika... Rus Ordusu'ndan Doğu Guta açıklaması

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Salih Müslim'in Çekya mahkemesi tarafından serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama yaptı. "Bu terör örgütlerine destek niteliği taşıyan bir karardır.

Son dakika... Rus Ordusu'ndan Doğu Guta açıklaması

Bu kararın aramızdaki hukuk bakımından yanlış bir karar olduğuna inanıyoruz. Bu karar destek kararıdır. Bu kararlar hukukla, dosyayla izah edilemeyecek siyasal kararlardır. Türkiye aleyhine destek kararlarıdır, bunu kabul etmiyoruz.

Ama verilen bu karar sürpriz değildir, şaşırtıcı değildir. Avrupa'nın terör örgütleri hakkında bakış açılarını biliyoruz. 

Adalet Bakanı Gül: Hukuka aykırıdır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Çekya'nın kararıyla ilgili konuştu, "Bu hukuka aykırıdır. Tamamen siyasal bir karar verilmiştir. Bu kararı asla tanımıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu: Skandal bir karar

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Salih Müslim'in serbest bırakılmasına tepki gösterdi. 

Çavuşoğlu "Çekya'nın bu kararı, hukuku ayaklar altına alan skandal bir karardır. Türkiye'nin gönderdiği dosyalar hiçbir şekilde nazara alınmadan verilmiş bir karar olduğunu düşünüyorum" dedi. 

 Dışişleri Bakanlığı: Çekya'nın bu kararı uluslararası hukukla bağdaşmıyor

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: Salih Müslim'in serbest bırakılması Çek yargısının uluslararası hukuk ve terörle mücadeye ilişkin söylemin ne kadar samimiyetsiz olduğunun yeni bir örneğidir. 

PYD, Çek Cumhuriyeti’nin de üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK’nın Suriye yapılanmasıdır. Çek Mahkemesi Salih Müslim’i tutuklamak yerine serbest bırakma kararı alarak, onlarca masum sivilin terör saldırılarında hayatını kaybetmesini ve onların ailelerinin acılarını umursamadığını göstermiştir.

Nota verildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PYD/PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslüm'ün Çekya'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması hakkında, "Mahkemenin bu kararının her şeyin bittiği anlamına gelmez. İşin peşini bırakmayacağız. Başka ülkeye giderse de peşini bırakmayacağız. Ortada kırmızı bülten var, mahkeme kararları da var."dedi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakat ettiği Cezayir'de gazetecilerin terör örgütü PYD/PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslüm'ün Çekya'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması hakkındaki sorularını yanıtladı.

"Çekya mahkemelerinin Salih Müslüm'ü serbest bırakması esasen Avrupa ülkelerini birçoğunun terörle mücadele konusundaki samimiyetsizliğinin bir göstergesidir." diyen Çavuşoğlu, ortada mahkeme kararları bulunduğunu, İnterpol'ün de kırmızı bülten yayınladığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, İnterpol'ün merkezinin, Çekya ofisinin ve Ankara ofisinin bildirimleri zamanlıca yaptığını kaydederek şunları söyledi: "Mahkeme kararından sonra kırmızı bülten yayınlandı. Mahkeme kararları da ortada. 

Kızılay Güvenpark'taki terör saldırısı dahil, Türkiye'deki terör saldırılarından sorumlu bir kişi. Bu konuda mahkeme kararı var sorumlu olduğuna dair. Dolayısıyla hukuka uygun bir işlem yapıldı ama mahkeme savcının tutuklama talebine rağmen serbest bıraktı 'Avrupa sınırlarının dışına çıkamaz' kararıyla."

Avrupa içinde isteyenin istediği yere gidebildiğini anımsatan Çavuşoğlu, "Ama biz süreci takip ediyoruz." diye konuştu.

Bu gözaltıdan sonra da her türlü temasta bulunduklarını ifade eden Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak nota verdiklerini, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının da girişimlerde ve iade talebinde bulunduğunu ancak mahkemenin serbest bırakma kararı verdiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Mahkemenin bu kararı her şeyin bittiği anlamına gelmez. İşin peşini bırakmayacağız. Başka ülkeye giderse de peşini bırakmayacağız. Ortada kırmızı bülten var, mahkeme kararları da var.

Sadece Salih Müslüm için geçerli değildir. Bundan sonra teröristlerin hiçbirinin peşini bırakmayacağız. İster FETÖ olsun, ister YPG ister PKK fark etmez, hepsinin peşindeyiz. Salih Müslüm'ün de her zaman ensesindeyiz. Bundan sonra ona rahat hayat yok. Hukuk çerçevesinde gerekeni yapacağız."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
Bülent Ersoy, Yeni İmajıyla Tam Not Aldı
Bülent Ersoy, Yeni İmajıyla Tam Not Aldı