Ramazan Ne Zaman? 2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ülkemizde ki Müslümanlar için en önemli aylardan olan Ramazan ayının ne zaman başlayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Ramazan 2020 tarihi haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz...

Ramazan Ne Zaman? 2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman?
Ramazan Ne Zaman? 2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Mehmet Demirbilek

Ramazan ayı Müslüman aleminin birlik ve dayanışma içerisinde olduğu ve dini duyguları en üst seviyede yaşadığı bir ay olduğu için son derece önemli oluyor. Birçok Müslüman 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen bu ayda oruç tutmak ve ibadet etmek için sabırsızlanıyor. Bu sebeple Müslüman alemi Ramazan ayının gelmesini 4 gözle bekliyorlar. Ramazan ayı bu sene 24 Nisan Cuma günü başlayıp 23 Mayıs Cumartesi günü ise son bulacak. Bu manevi ayda Müslüman alemi birlik ve beraberlik içerisinde hem ibadetini gerçekleştirirken hem de aynı zamanda yardımı muhtaç insanlara yardım ederek kardeşlik ve Müslümanlık bilincinin en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olacaklar.

Ramazan 2020 Tarihi

Bilindiği gibi Ramazan ayı her yılı 15 gün önce bir tarihe denk geliyor. Bu doğrultuda Ramazan 2020 tarihi yapılan hesaplamalara göre 24 Nisan 2020 tarihinde başlayarak 1 ay boyunca devam edecek. Ramazan ayının 2020 yılı için son günü ise 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü olacak. Ramazan ayının daha serin tarihlere denk gelmesi sayesinde Müslümanların oruç tutma anlamında sıcaklardan çok daha az etkileneceği tahmin ediliyor. Bu sayede Ramazan ayının maneviyatını çok daha pozitif bir şekilde yaşanabilecek.

2020 Ramazan İmsakiyesi Belli Oldu Mu?

2020 yılı Ramazan ayını iple çeken Müslüman aleminin diğer bir merak ettiği soru ise 2020 Ramazan imsakiyesi belli oldu mu sorusu oluyor. 2020 yılı Ramazan ayının tarihleri belli olduğu gibi 2020 yılı ramazan imsakiyesi de belli oldu. Burada paralel ve meridyen hesaplamalarından dolayı her şehrimizin farklı ramazan imsakiyesi zaman dilimleri bulunuyor. Bu anlamda Diyanet işleri tarafından henüz resmi bir 2020 Ramazan imsakiyesi açıklaması gelmedi. Fakat uzmanlar 2020 yılı için 17 saat civarında oruç tutulacağını ve 7 saat civarında da iftar ve sahur arası süresinin olacağını ifade ediliyor. Resmi açıklamanın ise 2020 yılı Şubat ayında yapılacağı belirtiliyor.

2020 Ramazan Ayı Ne Zaman

Ramazan ayı hesaplamasında dini takvim dolayısıyla her yılı 15 gün değişme oluyor. Bu sebeple 2020 yılı Ramazan ayı Nisan ayında başlayacak olup 23 Mayıs tarihinde bitecek. Bu tarihten sonra ise tüm Müslüman alemi için Ramazan bayramı başlamış olacak. Bu sene kış aylarına iyice yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutulan sürenini 17 saat kadar ulaşacağı belirtiliyor. Süre her ne kadar uzun olsa da oluşacak manevi haz dolayısı ile birçok Müslüman için bu sürenini bir önemi bulunmuyor.

İlk Oruç Ne Zaman

Tüm Müslüman alemi için Ramazan ayı maneviyatı ve ibadet anlamında son derece özel olurken ilk oruç gününü hazzı ve maneviyatı çok daha büyük etki bırakıyor. Bu sebeple birçok Müslüman için İlk oruç ne zaman sorusu oldukça önemli oluyor. Ramazan Ayı 23 Nisan’da başlıyor ve bu tarihte yapacağımız ilk iftarımız ile birlikte gece kalkılacak olan sahur sonrasında ilk oruç tarihide başlamış oluyor.

Ramazan Bayramı Tarihleri

Tüm Müslüman alemi için 1 aylık oruç zamanında sonra bu güzel ayı uğurlamak ve Müslümanlar arasında ki bağın kuvvetlenmesi amacıyla Ramazan Bayramı kutlanıyor. Ramazan Bayramı Ramazan ayından hemen sonra başlıyor. Bu anlamda 23 Mayıs 2020 tarihi arife günü olmak üzere 2020 Ramazan Bayramı tarihleri 24,25 ve 25 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu tarihlerde ülkemizde tüm kamu kurumları ve okullar tatil olacak.

Kaynak : Nutuk.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!