Usta oyuncu Cevdet Balıkçı hayatını kaybetti

230'a yakın filmde rol alan Yeşilçam'ın emektar oyuncularından Cevdet Balıkçı'nın, dün vefat ettiği öğrenildi. Acı haber, duyurduğu ölüm ve hastalık haberleri nedeni ile magazin camiasında 'Felaket Tellalı' olarak ünlenen, ses sanatçısı ve yazar Onur Akay'dan geldi.

Usta oyuncu Cevdet Balıkçı hayatını kaybetti
Usta oyuncu Cevdet Balıkçı hayatını kaybetti Mehmet Demirbilek

Kendi internet sitesinde bir yazı yazan Akay, "Onu hep mafya babalarının adamı rollerinde izlemiştik. Yeşilçam'ın efsane olmuş kötü adamlarından 79 yaşındaki emektar oyuncularımızdan Cevdet Balıkçı'yı, maalesef dün kaybettik ve maalesef aynı gün corona virüsü nedeni ile sessiz sedasız defnedildi.

Cevdet Özalaş olarak da tanınan, ancak asıl adı Cevdet Balıkçı olan oyuncumuz, uzun süredir hastanede tedavi görüyordu. Keşke kötüler hep böyle olsa! Mekânı cennet olsun inşallah." ifadelerini kullanarak Cüneyt Arkın'la sette çekilmiş bir fotoğrafını da yayınladı.

Akay, şöyle devam etti:

"Sahte Kabadayı filminde Kemal Sunal'ı vurmak için tutulan kiralık katillerden biri, Umudumuz Şaban filminde mahkum, Yedi Bela Hüsnü filminde Malik Bey'in adamlarından biri, Gerzek Şaban filminde altına işeyen kabadayılardan biri, Davaro filminde ise Bekiro'nun adamlarından biriydi."

CEVDET BALIKÇI KİMDİR?

1 Ocak 1941 yılında Erzincan'da dünyaya gelen Cevdet Balıkçı, 1963'te 'Aşka Vakit Yok' filmiyle Yeşilçam'a adım attı. Genellikle mafya babası rolünde oynayan Balıkçı, canlandırdığı rollerde pos bıyıklı ve dazlak kafalı kötü adam imajı çizdi. 230'a yakın filmde rol alan oyuncu Kemal Sunal'dan Cüneyt Arkın'a kadar çok sayıda oyuncu ile aynı sahneyi paylaştı.

Filmlerinden Bazıları:

Killing Uçan Adam'a Karşı (1967)

Kızıl Maske (1968)

Kan ve Kurşun (1970)

Umudumuz Şaban (1979)

Şark Bülbülü (1979)

Gerzek Şaban (1980)

Davaro (1981)

Yedi Bela Hüsnü (1982)

Gırgıriye'de Cümbüş Var (1983)

Sosyete Şaban (1985)

Maskeli Beşler: İntikam Peşinde (2005)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!