Yazılımcılar 48 saatte oyun geliştirecek

Dijital dünyanın en önemli oyun geliştirme organizasyonu Global Game Jam (GGJ) İzmir ayağı bir vakıf üniversitesinin ev sahipliğinde yazılımcıları, tasarımcıları ve bilgisayar dünyasını bir araya getirecek. 110 katılımcı 48 saat içerisinde oyunlar geliştirecek, alanında uzman yazılımcıların destek vereceği etkinlik için başvuralar 10 Ocak’ta son bulacak.

Yazılımcılar 48 saatte oyun geliştirecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Global Game Jam Ege 2017 Etkinlik Komitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş koordinatörlüğünde İEÜ Oyun Geliştirme Takımı organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlik, 20 - 22 Ocak tarihleri arasında İEÜ Konferans Salonu’nda dünya geneliyle eş zamanlı yapılacak.

Katılımcıların takım oluşturacağını, 48 saat boyunca bilgisayar oyunu geliştirmek için zamanla, uykusuzlukla yarışacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Alakankuş, bu yıl yarışma formatından çıktıklarını, alanın uzman kişilerin katılımcılara rehberlik yapacağını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Alankuş, "Etkinliğe katılan öğrenci, akademisyen, amatör ve profesyoneller, 48 saat boyunca çok az uyuyarak, bilgisayar oyunları ortaya çıkartıyor. Bu yıl 6’ıncısını gerçekleştireceğimiz etkinlikte, oyun sektörü yeni oyunlar kazanırken, gruplar da birbirleriyle tanışma ve profesyonellerle bağlantı kurma olanağı yakalıyor, Geçen yıllardan farklı olarak gerçek oyun formatına ulaşmaya çalışacağız" dedi.

Türkiye’de oyun sektörünün bu tür organizasyonlarla ilerlediğini ve büyüdüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Alankuş, şunları söyledi:

"2009 yılında Uluslararası Oyun Geliştiricileri Derneği (IGDA) tarafından başlatılan Global Game Jam, 2016 yılında 93 ülkede 600 kentte gerçekleşti. Etkinlik sırasında da 6 bin 866 bilgisayar oyunu üretildi. Ülkemizde emekleme aşamasında olan oyun sektörü açısından da çok önemli bir etkinlik.

Yazılımcılar, bilgisayar mühendisleri, tasarımcılar, öğrenciler hem profesyonellerle tanışıyor hem de kendi aralarındaki sosyalleşme olanağı buluyor. Bizim için bu çabalar çok önemli çünkü Türkiye’de halen lisans düzeyinde ’Bilgisayar Oyunları’ eğitimi ilk ve tek olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde veriliyor.

Etkinliğimiz 20 Ocak’ta kısa bir eğitimle başlayacak. Ardından gruplar oluşturulacak. Etkinlik, 22 Ocak’ta oyunların global game jam sayfasına yüklenmesi ve sunumlarıyla tamamlanacak."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!