Bahara zinde bir başlangıç için bu besinleri not edin

Kıştan bahara geçişte yaşanan bahar yorgunluğu için önleminizi erken alın! İşte sizi zinde tutacak beslenme önerileri...

Bahara zinde bir başlangıç için bu besinleri not edin

Kışın bitmesiyle birlikte gelen baharın daha sıcak ve yumuşak hale gelen havası nedeniyle metabolizmamızda değişiklikler olabilir, hormonlar farklı tepkiler verebilir. Tüm bu durumların sonucunda yorgun, bitkin ve ağrılı süreçler yaşanır. İşte kıştan bahara geçerken daha zinde ve iyi hissetmek için tüketebileceğiniz faydalı besinler...

Halsizlikten kurtulmak için kırmızı et

Unutkanlık ve halsizlik için ihtiyacımız olan B12 vitamini ve vücudumuzu zinde tutan demir içeren kırmızı et, özellikle bahar ayları yaklaştığında daha fazla tüketilmelidir.

Kan şekerini dengeleyen yulaf ezmesi

Çok lezzetli bulunmasa da yulaf, toksinlerin atılması ve kan şekerinin düzenlenmesi konusunda oldukça etkili bir besin. Sabah kahvaltılarında süt veya yoğurt ile karıştırılıp tatlandırılarak tüketilebilecek yulaf ezmesi ile sindirim sisteminizi de düzenleyebilir, bahar aylarını en iyi ve en hafif şekilde karşılayabilirsiniz.

Yeşil sebzelerden gelen direnç

Ispanak, maydanoz, semizotu, dereotu gibi yapraklı, yeşil sebzeler hem ödem attıran hem de içeriklerindeki demir ile güç ve direnç veren besinler arasında yer alıyor. Bahara girerken ihtiyacınız olan kuvveti haftada bir-iki kez yiyeceğiniz ya da sabahları sularını içeceğiniz yeşil sebzelerde bulabilirsiniz.

Daha enerjik günler için bol sıvı tüketimi

Bahar ve yaz aylarında havanın sıcaklığından ötürü vücudumuz daha fazla suya ihtiyaç duyar. Havaların ısınmaya başlamasıyla daha fazla sıvı tüketmemiz gerekir. Özellikle kramp, bağırsak tembelliği ve yorgunluk gibi şikayetlerden muzdarip olmamak için bol su, yeşil çay ya da bitki çayı tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin dostu yoğurt

Probiyotik adı verilen yararlı bakteriler içeren yoğurt, ayrıca protein deposu besinler arasındadır. Bu özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren, kan şekerini dengeleyip daha enerjik ve tok hissetmemizi sağlayan yoğurt sayesinde bahara daha iyi bir giriş yapabilirsiniz.

Kiviyle canlanan metabolizma

Metabolizmaya en iyi gelen, onu hareketlendiren ve canlandıran C vitaminidir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan kivi, metabolizmayı hızlandırarak daha iyi ve zinde hissetmenizi sağlar.

Toksinlerden kurtulmanın en lezzetli yolu: Ceviz

Antioksidan özelliğiyle bilinen ceviz, ödem, şişkinlik ve rahatsızlık hissi veren toksinlerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca bağışıklığı güçlendirerek bahar nezlesinden de kaçınmanıza yardımcı olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!