Ayrıca saça hacim katıp, parlak, sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.Yumurta sarısında bulunan A vitamini sebum üretimini uyararak saçın doğal nemini üretme yeteneğini artırır.

 Artan sebum üretimi A vitamini, kepeği kontrol altına alır, saç dökülmesini önler, saçların uzamasını hızlandırır ve kafa derisinin kurumasını engeller.

Yumurta E vitamini içeriği sayesinde gibi çevresel faktörlere karşı saçları koruma altına alır.Yumurtadaki D vitamini ise saç dokusunu güçlendirir ve saça parlaklık verir.

Yumurta sarısı yağlı protein özleri ile saçlardaki elektriklenmeyi alır, saç kırılmasını önler. Yumurta sarısında bulunan çok önemli bir mineral olan biotin saç köklerinin, saç köklerinin yenilenmesini sağlar, saçın genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Protein ve amino asitler saçlarımızın ana bileşenlerindendir, yumurta sarısı da protein, yağ asitleri ve diğer mineral içerikleri sayesinde saçların ihtiyacı olduğu besinleri sağlar, saçları güçlendirir.

Yumurta sarısı saça nasıl uygulanır?

Yumurta sarısını isterseniz çatalla çırpıp saçlarınıza tek olarak uygulayabilir, isterseniz de bal ve zeytinyağı gibi saçlar için faydalı olan diğer besinlerle karıştırabilirsiniz. Saçınız kısaysa 2 yumurta sarısı kafi gelebilir, uzunsa daha çok yumurta sarısına ihtiyacınız olacaktır. Saçlarınıza yumurta sarısını sürüp yarım saate kadar bekletin, ardından sıcak suyla yumurtayı çıkarmak zor olabileceğinden, ılık yahut soğuk suyla yıkayın, şampuanlayın ve durulayın.

Yumurta sarısı ile nemlendirici saç maskesi

Yumurta sarısı saç derisini ve saç foliküllerini nemlendirmekte çok etkili bir maddedir.

1: 3 Yemek Kaşığı Bal

2: 3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

3: Yoğurt (isteğe bağlı)

Saçınızın uzunluğuna göre veya kalınlığına göre üstteki malzemelerin miktarını belirleyin. Yumarta sarılarını kaseye koyup iyice çırpın.İçine zeytinyağı, bal ve dilerseniz biraz yoğurt katın. Maskeyi saçlarınıza ve saç derinize masajla yediriniz. Bir buçuk saat bekledikten sonra soğuk su kullanarak saçlarınızı durulayınız. 

Yumurta sarısı ile saç bakım maskesi

Avokadoyu vitamin ve mineral dolu yapasıyla saçlar için çok faydalıdır. Saçları besler, güçlendirir, sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

1: Yumurta Sarısı

2: Avokado

Avokadoyu küçük küçük dilimleyip blenderdan geçirip sıvı bir kıvam elde edin. İçine yumurta sarısını katıp karıştırın ve saçlarınız, saç derinize sürün. 15-20 dk saçlarınız o şekil kalsın. Daha sonra soğuk su ile saçlarınızı durulayın.

Kaynak : Mavi Kadın