Ehliyet sınav sonuçları 2017 bugün açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 7 Ekim 2017 tarihinde yaptığı ehliyet sınavının sonuçları 19 Ekim'de açıklanıyor. 2017 Milli Eğitim Bakanlığının bugün açıklayacağı Ehliyet Sınav Sonuçlarına adaylar meb.gov.tr adresinden T.C kimlik no ile sorgulama ile ulaşılabilecek. Ayrıca E-Devlet şifresi ile ehliyet sınavı sonuçları sorgulaması da yapılabiliyor. İşte MEB ehliyet sonuçları sorgulama sayfası.

Ehliyet sınav sonuçları 2017 bugün açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı 7 Ekim Cumartesi gününde yaptırdığı Ehliyet Sınav sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. 7 Ekim Cumartesi günü sınava girenlerin sonuçların ne zaman açıklanacağını sorarken bakanlık sonuçları meb.gov.tr adresi üzerinden açıklayacak. Ayrıca E-Devlet şifreniz ile ehliyet sınavı sonuçları sorgulamada yapabilecek.

Sınava girenler 50 soruya cevap verirken, konu dağılımı olarak 3 Trafik, 12 İlk Yardım, 9 Motor ve 6 Trafik Adabı. MEB’in yaptığı sınavların çoğunda, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin sınav sistemi olan “4 yanlış 1 doğruyu götürme” yok. Her soru 2 puan değerinde. Bakanlığın sınavı geçme puanı 70. 50 sorudan 35’ini doğru yapan aday, sınavı geçiyor.

Ehliyet sınav sonuçları 2017 ne zaman açıklanıyor?

MEB'in sınav takviminde yer alan bilgiye göre 7 Ekim Cumartesi günü yapılan Ehliyet Sınavının sonuçları 19 Ekim Perşembe günü açıklanacağı bulunuyor. 

Buna göre 7 Ekim 2017'de yapılan Ehliyet Sınav Sorularının sonuçları 19 Ekim 2017'de açıklanacak. Ehliyet Sınav Sonuçlarınızı meb.gov.tr adresi üzerinden tc kimlik no sorgulama ile yapabileceğiniz gibi E-Devlet şifreniz ile ehliyet sınavı sonuçları sorgulamada yapabileceksiniz.

Aşağıdaki tabloda Ehliyet sınav sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını MEB'in yayınladığı takviminde görebileceksiniz.

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını MEB yayınladığı takvimde verdi
Ehliyet sonuçları nasıl öğrenilecek?

Ehliyet sonuçları MEB resmi sitesi üzerinden öğrenilecek. Adaylar T.C. kimlik numaraları ile birlikte meb.gov.tr üzerinden 7 Ekim ehliyet sonuçlarına ulaşabilecekler.

Ehliyet sonuçlarını sorgulamak için tıklayınız

Direksiyon sınavı ne zaman?

Direksiyon sınavları ne zaman sorusunun cevabı ise ehliyet sınav sonuçları 2017 açıklandıktan 16 gün sonra olduğu açıklandı. Yani direksiyon sınavları sonuçlarından 16 gün sonra 4 Kasım ve 5 Kasım’da ilk sınavlar başlıyor.

Direksiyon sınavında adayların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Sınav esnasında dikkat edilmesi gereken husuhlar ise şu şekilde sıralanabilir:

Sınava girecek olan adaylar emniyet kemerlerini takması gerekir. Emniyet kemeri takıldıktan sonra, koltuk ayarlarını yapması gerekir. Dikiz aynalarını kontrol etmeleri, araç çalıştırılmadan önce son kontroller yapılması gerekir.

Yandan geçen arabalara izin vermek gerekiyor

Araç çalıştıktan sonra ilk olarak gideceği yöne doğru (sol) sinyal vermeleri, kullandıkları güzergahta yanlarından geçen arabalara izin vermeleri gerekiyor.

En önemli kural ise: Sürüş esnasında araç istemsiz olarak “stop” ettirmeme durumudur. Şerit değiştirirken yan aynalardan geçeceği şerite bakmaları ve geçeceği şerite geçmeden önce sinyal vermeleri gerekmektedir.

Ehliyet sınavının geçersiz sayılmasının nedenleri

Ehliyet sınavları bazı durumlarda geçersiz sayılabiliyor. MEB'in resmi sitesinde yayınlanan kılavuza göre o durumlar şunlar:

- Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi.

- e-Sınav ekranındaki fotoğraf ve bilgilerle nüfus cüzdanındaki veya sınava giriş belgesindeki bilgilerde uyuşmazlık olması.

- Herhangi bir kursiyerden ya da dokümandan kursiyerin kopya çektiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi, . Kursiyerin yerine başkasının sınava girmesi

- Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz ve benzeri iletişim araçları, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında kursiyerin yanında bulundurması.

- e-Sınav uygulama cihazlarına ve merkez demirbaşlarına zarar verilmesi.

- Sınav komisyon görevlilerinin veya salon görevlilerinin, hazırladığı raporlarda/tutanaklarda veya sınav uygulamasında kaydedilen kamera görüntülerinde, kursiyerin Yönergede belirtilen sınav kurallarını ihlal ettiğinin belirlenmesi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!