TSK'dan flaş nato açıklaması

Son dakika güncel haberler

TSK'dan flaş nato açıklaması


Genelkurmay Başkanlığı, Norveç'in Stavanger kentinde bulunan Müşterek  Harp Merkezi’nde gerçekleşen tatbikatta bir simülasyonda Atatürk ve Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan skandal uygulamalara ilişkin Genelkurmay  internet sitesinden açıklama yapıldı.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Norveç’te bulunan NATO Müşterek Harp Merkezi’nde 08-17 Kasım 2017  tarihleri arasında icra edilen “Trident Javelin”  adlı NATO tatbikatının son  safhasında, tatbikatın 'Karşıt kuvvetler' fotoğrafları arasında Mustafa Kemal  Atatürk’ün resminin yerleştirildiği tatbikat içerikli sosyal medya çevrimi içinde  ise Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına sahte hesap açılarak  karşı  kuvvet liderini destekleyici ifadelere yer verildiği hususları tatbikata katılan  Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından tespit edilmiştir. Durumun   Genelkurmay Karargahı'na intikal etmesi üzerine , yaşanan olayların  kabul  edilemez olduğu  vurgulanarak, konu NATO askeri makamları nezdinde yazılı ve  sözlü olarak protesto edilmiş ve tatbikata katılan Türk Silahlı"Kuvvetleri  personelinin derhal tatbikattan geri çekilmeleri emredilmiştir."
 
Olaya karışan iki kişinin görevden alındığı hatırlatılan açıklamada  “Sıralı NATO makamlarınca yaşanan olaydan duyulan üzüntü ve olayın kabul edilemez  olduğu belirtilerek yazılı ve sözlü olarak özür dilenmiştir.” denildi.
 
Skandalı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu
 
NATO Müşterek Harp Merkezi’ndeki skandalı Cumhurbaşkanı Erdoğan AK  Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme getirmişti.
 
Erdoğan, "Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den Sorumlu  Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var.  Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi  çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen.  Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle  bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz." ifadelerini kullanmıştı.
 
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile Genelkurmay  Başkanı Akar, 17-19 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Halifax Güvenlik  Forumu'na katılmak üzere Kanada'nın Halifax kentine geldi.
 
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Türkiye'den özür diledi
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tatbikatta yaşananlardan  haberdar olduğunu belirterek, "Meydana gelen hatadan dolayı özür diliyorum."  açıklamasında bulunmuştu.
 
Olayın NATO’nun görüşlerini yansıtmadığını ve tek bir kişinin  eylemlerinden kaynaklandığını ifade eden Stoltenberg "Bu kişi, NATO çalışanı  değildir. Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memurdur. Bundan  sonra bu kişi hakkında olası cezalandırma kararı Norveç yetkilileri tarafından  verilecektir." değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
NATO tatbikatında Atatürk'ü düşman liderler arasında göstererek  skandala yol açan teknisyen, resmin kime ait olduğunu bilmediğini öne sürerken,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içinde gösteren personel  de görevden alındığı bildirilmişti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu