Halimiz Gözünde takılı gözlüğü aramak...

Halimiz Gözünde takılı gözlüğü aramak...

      Kafanız mı karıştı?Ne saçmalıyor yine bu cahil? diyorsunuz değil mi?Haksız da değilsiniz,saçma sapan bir yazı özeti oldu.Ama bu saçmalıklar hayatımızın tam ortasında ve gözümüzün içinde gün be gün büyüyen gerçekler...Bizim bu gerçekleri görmememiz ya görmek istemiyor olmamız bunları ortadan kaldırmıyor malesef..Gerçekleri görüp sebepleri üzerinden sorgulamayıp,sonuçları üzerinden çözüm üretmeye çalıştıkça daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyoruz...

Yukarıdaki saçmalık?ların hiç biri diğerlerinden bağımsız değil..Açıklayayım.. Dünyada kendileri lehine bir düzen kurma gayesi ile toplumları ve ülkeleri dizayn eden(ler)'in üzerinde güneş batmıyormuş... Tarih dersi verecek değilim siz Cumhuriyetin kuruluşuna kadar gelin işte..sonra Kemalizm,ilkeler,inkılaplar ve bir gecede yapılan harf devrimi..değerlerden kopuş..Çağdaşlaşma? Tek tip toplum yaratma vaadi,zamanla bu vaadi birey olmayı öğreterek gerçeklkeşir kılma zırvalığı.zırvalık çünkü tek tip insanın aynı zamanda birey olduğunu,sorgulayan,düşünen herkesten bağımsız hareket edebilen ve bu ortama sahip olan insan olduğunu olabileceğini söylemek zırvalığın daniskasıdır..Hep benzer konu ve kavramlar üzerinden yazıyoruz,ama başka şansımız da yok çünkü sorunun kaynağı bu.İşte birey olma vaadiyle başlayan değerlerden kopuş,diğer bütün savrulmaların sebebi değilmi sizce?

          Devam edelim yolculuğa, Kapitalizm Komünizm kavgasına tutuşmuş,devrim üstüne devrim yapayım derken sarbe üstüne darbe yiyen,neslini kendi değerlerine,kendi tarihine,felsefesine göre yetiştirmeyi unut(turul)maya başlayan,kendisinin DNA'sına asla ve asla uymayan bir kültüre sahip olmaya başlayan bir toplum haline geldik.Sorun da burda başladı zaten."ÖZ" bozulmaya başlayınca daha da önünü alamadıııık... Kötü giden birşeyleri düzeltme gayretinde olanlar var tabi,ama yine de eksik ve yanlışlar yapılmakta..Bir örnek;Kadın istihdamını teşvik ederken bunun aile hayatında yol açacağı sorunları gözardı etmek veya ekonomik kalkınmayı bu sorunlardan daha öncelemek..Katılmayanlar  olacaktır,Kadınların iş hayatına atılmasının teşvik edilmesi,üstüne 3 çocuk teşviki yetmedi pozitif ayrımcılık..bu üç konu uygulamada ve toplum hayatında tamamen birbiriyle çeliştiği için içinden çıkılmaz bir kısırdöngü oluşturmuyormu. Aşırı detaylarla burda anlatılacak bir konu değil o yüzden  sosyolog ve psikologların bu konulardaki araştırma ve önerilerine değer verilmeli.

En son bir yasa çalışmasında şiddet mağduru kadınların yüzlerini değiştirmesine olanak sağlanıyordu...ve biz buna Kadını korumak diyoruz... Kadını değiştirerek kendini bilmez bir erkek mazeretine sığınarak....sorun-sebep sorgulaması yapmadan...Koruma vererek,yüzünü değiştirtip hayatını mahvederek kadını koru(yamıyo)ruz..koruyamayız.. Babalarına yeterince gelir sağlayamadığınız  için, annelerini istihdama teşvik edip kreşe mahkum ettiğiniz-edeceğiniz her bir çocuk ilerde bir aile sahibi olacak..Anne Baba sevgi ve ilgisinden mahrum,hatta kavgaların ve tarrışmaların nihayetinde şiddetine şahit olan çocuklar,gelecek adına çok acı bir tablo ortaya çıkarmıyor mu?Kadına şiddet veya kadın cinayetleri sadece sonuçtur,biz bunun başına kadını koyarak sorunu da kadın-erkek sorununa indirgiyoruz ve maalesef çö-ze-mi-yo-ruz..çözemeyiz..Ölenlere rahmet kalanlara koruma...Diziler dedik..siz sosyal medyayı,iş hayatını daha bir çok şeyi ekleyin..

Buna insan denen bizlerin nefisle olan çetin savaşımızı..Fıtratımızdan kaynaklanan biyolojik-fizyolojik hallerimizi..Bunun Aile hayatımıza etkisini irdeleyin..Sizleri bağlayan,ihtiyacınız olan değerler bütününden bir an bile kopup savrulduğunuzda,fıtratınız ve nefsiniz bir Kaide taşına bağlı kalmadığında,hayatınızdan huzurun yavaş yavaş çekileceğini göreceksiniz..Onun içindir ki;Bütün kalkınmaların Önüne,genlerimize uygun,bu iklimi yadırgamayacak insan yetiştirme misyonunu koymadan toplum hayatını asla ideal hale getiremeyiz...Kendi duygu ve düşüncelerine ket vurma yetisine sahip olamazsanız,"2 erkek 1 adam edermi?" sorusunu sorar durursunuz kendi kendinize...Cevap mı? O yetiye sahip  olmadan ne  2 erkek bir adam,ne de 2 kadın bir hanım edemez...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ünlü isim hayatını kaybetti
ünlü isim hayatını kaybetti
Ünlü oyuncudan büyük ayıp!
Ünlü oyuncudan büyük ayıp!