Ramazanda en çok sorulan soru: Hangi diyabetliler oruç tutabilir?

Yandaş hastalıkları olmayan genç diyabetliler, doktor kontrolünden geçtikten sonra ilaçlarını düzenleyerek oruç tutabilir.

Ramazanda en çok sorulan soru: Hangi diyabetliler oruç tutabilir?

Şeker hastalarının oruç tutup tutamayacağı ramazanda en çok merak edilen konuların başında geliyor. “Oruç tutmak isteyen diyabetli hasta, iyi bir kontrolden geçtikten sonra, herhangi bir başka yandaş hastalığı da yoksa mevcut tedavileri ramazan ayına göre düzenlenerek oruç tutabilir.

Sağlık problemi yaşamadan dinî görevini yerine getirebilir” diyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlkay Çakır oruç tutmak isteyen diyabet hastalarına tavsiyelerde bulundu.

KAN ŞEKERİNİ İYİLEŞTİREBİLİR

Diyabetli hastaların oruç tutmaktan çekinmelerinin en önemli sebebinin hipoglisemi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çakır “Uzun süre aç ve susuz kalınması neticesinde oluşabilecek kan şekeri düşmeleri bazen hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir.

Bazı çalışmalarda bu riskin 7 kat arttığı bildirilmiştir.   Buna karşılık orucun kan şekeri kontrolünü etkilemediği, kötüleştirmediği hatta iyileştirdiğine dair bilgiler de mevcuttur.

Literatürde bu kadar farklı bilgilerin olması diyabetlinin yandaş hastalıkları, bölgesel yemek alışkanlıkları, hastanın diyete uyumu ve kullanılan ilaçların tipleri ve dozlarıyla açıklanabilir.

Oruç tutan diyabetlilerin susuzluğa bağlı olarak oluşabilecek böbrek fonksiyonlarında bozukluk, kanın pıhtılaşması, yüksek tansiyon açısından da kontrol altında olması gerekir” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!